Den leende vännen och andra historier (e-bok) a
Lägg till önskelistan
Arthur Conan Doyle (författare)

Den leende vännen och andra historier e-bok

39 kr
(0)
Vilket öde gick egentligen den gamle vännen Stanley till mötes, och vad döljer sig bakom hans gåtfulla leende? Ligger det någon sanning i det kryptiska Joyce-Armstrong-dokumentet och dess märkliga skildringar av fasansfulla luftdjungler ovanför Wiltshire i England? Vad är det som dväljes, och blottläggs, nere i Roms bortglömda katakomber? Vem är den mystiska kvinnan, vars ansikte vissa kvällar kan skymtas i den antika silverspegeln? Och vad var det egentligen som hände under avrättningen av d...
39 kr
Författare Arthur Conan Doyle (författare)
Förlag Sigill förlag
Utgiven 5 april 2014
Längd 137 sidor
Genrer Skönlitteratur
Språk Swedish
Format epub
Kopieringsskydd Vattenmärkt
ISBN 9789198083163
Vilket öde gick egentligen den gamle vännen Stanley till mötes, och vad döljer sig bakom hans gåtfulla leende? Ligger det någon sanning i det kryptiska Joyce-Armstrong-dokumentet och dess märkliga skildringar av fasansfulla luftdjungler ovanför Wiltshire i England? Vad är det som dväljes, och blottläggs, nere i Roms bortglömda katakomber? Vem är den mystiska kvinnan, vars ansikte vissa kvällar kan skymtas i den antika silverspegeln? Och vad var det egentligen som hände under avrättningen av den ökände revolvermannen Duncan Warner? Arthur Conan Doyle brukar, med rätta, klassas som en av världslitteraturens absoluta tungviktare, och hans historier och romaner om mästerdetektiven Sherlock Holmes har lästs och älskats av generationer. Vid sidan av berättelserna om Holmes och Watson var han även verksam i den gotiska skräcktraditionen, inom science fiction-genren och som författare till esoterisk facklitteratur, och i Den leende vännen och andra historier är det just denna, mindre kända, sida av Doyles författarskap vi får stifta bekantskap med. Äventyr och psykologisk skräck blandas med underhållande skrönor – ett måste för fans av H.P. Lovecraft och Edgar Allan Poe! Arthur Ignatius Conan Doyle föddes år 1859 i Edinburgh i Skottland, som son till en alkoholiserad far och en ung, litteraturintresserad moder. Tack vare finansiellt stöd från välbärgade släktingar kunde han skaffa sig en fullvärdig utbildning, vilken möjliggjorde senare medicinstudier vid universitetet i Edinburgh mellan åren 1876 och 1881. 1887 publicerades genombrottsromanen En studie i rött – den första av många historier om Sherlock Holmes, mästerdetektiven på Baker Street, och under de följande årtiondena säkrade Doyle sin plats som en av världslitteraturens allra främsta gestalter. Under återstoden av hans liv och författarkarriär publicerades en imponerade mängd romaner och otaliga noveller; förutom historierna om Holmes och Watson, skrev Doyle även reseskildringar, poesi, historiska epos och flera berättelser om den excentriske professor Challenger. Doyle avled av en hjärtattack, den 7 juli, 1930. Han blev 71 år gammal.