Allt vi inte pratar om : män om sex, känslor och relationer e-bok
95 kr
Vad skulle du som man vilja prata om, om ingen dömde dig? ”Allt vi inte pratar om” är en bok som är tänkt att inspirera killar och män till att börja prata om sådant som män annars inte pratar om. Grunden är intervjuer med bland andra Kodjo Akolor, Sanny Dahlbeck, Philip Botström, Ali Boulala, Daniel Hallberg och Farzad Farzaneh på teman som kärlek, skörhet, flyktvägar, ego, sex och vänskap. Oc...
E-bok
95 kr
Ljudbok
65 kr
Mer av samma författare
Allt vi inte ser : så påverkas du av det osynliga arbetet - hemma och på jobbet
Thor Rutgersson125 kr
Bokons kunder har även köpt
Honungsfällan : historien om Swedbank, Ryssland och världens största penningtvättskandal
Lars Berge85 kr
Förlag
Bonnier Bookery
Utgiven
19 Mars 2018
Längd
211 sidor
Genrer
Samhälle Och Politik, 12-15 År, Fackböcker, Ungdomsböcker
Språk
Swedish
Format
epub
Kopieringsskydd
Vattenmärkt
ISBN
9789188704856
Vad skulle du som man vilja prata om, om ingen dömde dig? ”Allt vi inte pratar om” är en bok som är tänkt att inspirera killar och män till att börja prata om sådant som män annars inte pratar om. Grunden är intervjuer med bland andra Kodjo Akolor, Sanny Dahlbeck, Philip Botström, Ali Boulala, Daniel Hallberg och Farzad Farzaneh på teman som kärlek, skörhet, flyktvägar, ego, sex och vänskap. Och här hittar du också samtalsguider och tips från män till män.
Gamla föreställningar om hur män ska vara skadar oss alla och tiden har kommit för killar att börja prata med varandra och ta ansvar för en förändring. Det finns många sätt att delta i samtalet – men det viktigaste är att snacket kommer igång, att du som man börjar prata med andra killar och män omkring dig.
Varför inte ta med den här boken nästa gång du träffar polarna, släkten, lagkamraterna eller kollegorna? Att starta förändringen behöver inte vara svårare än så!
Allt vi inte pratar om görs av jämlikhetsstiftelsen Make Equal, i samarbete med Studiefrämjandet och med IOGT-NTO, Bonnier Bookery, Acast och Månpocket.
Ida Östensson är grundare till en rad organisationer och initiativ. Jämlikhetsstiftelsen Make Equal, samtyckesrörelsen FATTA, skateboardorganisationen No Limit Skate och samtalsrörelsen #killmiddag för att nämna några. Ida har fått en rad utmärkelser och utsågs bland annat till årets folkbildare 2015 och Årets BRIS-pristagare 2017.
Thor Rutgersson är författare och har skrivit både skönlitterärt och facklitteratur om bland annat folkrörelser, folkbildning, jämlikhet, jämställdhet och demokratisering. Hans två senaste böcker, romanen Inställt pga Panik och prosadiktsamlingen AMBIVALENS, handlar om panikångest och psykisk ohälsa. Thor har också producerat och programlett poddradio och leder intervjuerna i podden ”Allt vi inte pratar om”.
Inga recensioner än